Vypadnutie je pre vlas prirodzený proces. Denne bežne stratíme približne 50 vlasov. Na jeseň sa toto číslo vyšplhá na 100. Starosti si začnite robiť až vtedy, keď je vypadávanie vlasov silnejšie. Je čas vyskúšať zopár rád, ako liečiť a vyživovať vlasy a pokožku hlavy. Ak zlyhajú, navštívte lekára; trichológovia sa zaoberajú liečbou problémov s vlasmi alebo pokožkou hlavy. Predtým, ako vám povieme, čo funguje proti vypadávaniu vlasov, zistite prečo vlasy vlastne vypadávajú.
Prečo vlasy vypadávajú
Vypadávanie vlasov by vám nemalo spôsobovať bezsenné noci, ak netrvá dlho a vyskytuje sa len v niektorých ročných obdobiach, napr. skoro na jar a na jeseň. Je to čas, kedy sa mení počasie a – následkom toho – aj pleť. Pokožka v zime a vysušená pleť v lete potrebuje dvojitú dávku vlhkosti. Zlý telesný stav sa prejaví na lámavých nechtoch, kožných problémoch a vypadávaní vlasov.
Za sezónnu stratu vlasov môžeme viniť aj hormóny. Estrogén – ženský hormón – sa vďaka slnečnému žiareniu vylučuje vo väčších množstvách na jar a v lete Na druhej strane, jeho produkcia sa znižuje na jeseň a v zime; a v rovnakom čase sa zvyšuje hladina testosterónu zodpovedného za problémy s vypadávaním vlasov.
Riešenie vypadávania vlasov
Ak chcete zabrániť vypadávaniu vlasov alebo aspoň z veľkej miery zredukovať tento proces, potrebujete:
Zmeniť stravu
Aby sme boli presní – doplniť ju o nenasýtené mastné kyseliny, ktoré nájdete v olivovom oleji, olivách a tekvicových alebo slnečnicových semienkách. Každý druhý deň si dajte proteín vo forme rôznych druhoch rýb a ovocie bohaté na vitamíny. Vhodné je aj mrazené ovocie – obsahuje tiež množstvo vitamínov.
Podstrihnite ich aspoň o 5-8 cm
Pre veľmi krátke vlasy je vhodný Pixie štýl.
Fén a iné horúce stylingové pomôcky používajte zriedkavo
Ak používate horúci vzduch. Studený vzduch vám vlasy nepoškodí, takže ho môžete používať denne.
Hydratujte vlasy
Pred umytím na vlasy naneste hydratačné mlieko alebo vybraný vlasový olej a nechajte ho pôsobiť hodinu. Po umytí aplikuje dobrý kondicionér po celej dĺžke vlasov.
Staroslivosť o pokožku hlavy
Pravidelne si robte peeling vlasovej pokožky, zľahka ho zmyte pomocou jemných prípravkov a udržujte pokožku hydratovanú. Ak vás trápi mastná pokožky hlavy, vzdajte sa masáže, horúcej vody na oplachovanie vlasov a horúcich kúpeľov, pretože zohriata pokožka sa spotí a ostane mastnou.
Vlasy si vypnite gumičkou a noste čiapku v zime a na jeseň
Počasie ovplyvňuje stav vašich vlasov a vlasovej pokožky – mínusové teploty a ostrý vietor ich poškodzuje. Čiapka je teda nevyhnutnosťou.
Vypadávanie vlasov vs výber šampóna
Používanie nevhodných produktov môže byť spojené so stratou vlasov, suchou a svrbivou vlasovou pokožkou a lupinami. Preto si pred kúpou šampóna a kondicionéra zistite typ vašich vlasov. Takzvané zmiešané vlasy – mastná pokožka hlavy a suché končeky – rýchlo strácajú sviežosť a tvar. Nájsť pre ne tú správnu starostlivosť je problémové, pretože potrebujete niekoľko produktov – na umývanie a vyživovanie vlasových končekov.
Na druhej strane, mastné vlasy sa pod čiapkou rýchlo stanú statickými a zdeformovanými. Už niekoľko hodín po umytí vyzerajú mastne, tak, ako na druhý deň po umytí. Bylinné šampóny – bez olejov a prílišného množstva parfumov – sú pre mastné vlasy najlepšou voľbou.
Suché vlasy sú zvyčajne poškodené, matné, lámavé a majú rozštiepené končeky. Aj napriek používaniu masky a kondicionéra je rozčesávanie výzvou. Suché vlasy vznikajú zvyčajne v dôsledku nesprávneho farbenia, ak ich vystavujete slnku bez ochrany a nepoužívate vyživujúce produkty. Aby ste dali suchým vlasom tú správnu starostlivosť, zvoľte si šampóny a kondicionéry určené na tento typ vlasov, teda hydratačné produkty.
Na každodenné umývanie vlasov je najlepšie vybrať si veľmi jemné šampóny, ktoré obsahujú čo najmenšie množstvo ingrediencií. Preto dobrou voľbou sú šampóny určené pre bábätká a deti. Obyčajný šampón, ktorý je určený pre váš typ vlasov, by ste mali používať raz alebo dvakrát do týždňa – to stačí na odstránenie nečistôt.
Balzamy a kondicionéry proti vypadávaniu vlasov
Balzam na vlasy je vhodný na každodennú starostlivosť o vlasy, ale chýbajú mu liečivé alebo regeneračné účinky. Namiesto toho zapečatí vlasovú kutikulu a uľahčuje rozčesávanie vlasov. Zároveň sa ľahko používa – jednoducho ho aplikujte na vlasy, nechajte ho niekoľko minút pôsobiť a pokračujte vo vašej rannej a večernej rutine. Balzam môžete naniesť po celej dĺžke vlasov, obzvlášť na vlasové končeky, ale nenanášajte ho priamo na pokožku hlavy. Inak sa vám budú vlasy rýchlo mastiť. Ak ich porovnáme, kondicionéry majú oproti balzamom silnejšie ošetrujúce vlastnosti a môžu sa používať len 2-3 krát do týždňa.
Namiesto balzamov a kondicionérov môžete vyskúšať vlasový oplach z prasličky, ideálne zmiešaný s koreňom lopúcha a mydlice. Blondýnky môžu siahnuť po rumančekovom oplachu, ktorý má zosvetľujúce, protizápalové a upokojujúce účinky.
Pridaj komentár