Zvýšená hladina estrogénu v tele tehotných žien neovplyvňuje len ich náladu, ale má vplyv aj na stav ich vlasov. Tehotné ženy by mali naozaj dostávať špeciálnu starostlivosť. Ale prečo by sa tá starostlivosť nemala týkať aj vlasov? Je samozrejmé, že žena nosiaca pod srdcom dieťa musí venovať osobitú pozornosť starostlivosti o vlasy a mala by sa zaujímať o bezpečnosť procedúr, ktoré plánuje podstúpiť na prameňoch jej vlasov. Ako sa starať o vlasy počas tehotenstva?
Mastné vlasy počas tehotenstva
Stav vlasov závisí od trimestra, v ktorom sa tehotná žena práve nachádza. Počas prvých týždňov tehotenstva sa zvyšuje množstvo mazu, ktorý pokožka vylučuje, a to môže viesť k vzniku mastnej vlasovej pokožky. Kvôli tomu je vhodné používať šampóny určené pre tento typ vlasov.
Mastné vlasy sa majú umývať vlažnou vodou každé 2-3 dni. Počas tejto procedúry by sa vlasová pokožka nemala masírovať príliš intenzívne, pretože to spôsobuje nadmernú tvorbu mazu. Ďalej sa odporúča používať bylinné oplachy, aby ste dodali mastným vlasom tú správnu starostlivosť a zmiernili tento problém. Z byliniek sa odporúča používanie rumančeka a žihľavy. Obe rastliny regulujú činnosť mazových žliaz, predchádzajú podráždeniu a majú bakteriostatický účinok.
Lámavé a dehydratované vlasy počas tehotenstva
Ženy, ktorých vlasy majú tendenciu sa lámať a príliš vysušovať, môžu pozorovať, že sa tento problém v tehotenstve zhoršil. Nedostatok hydratácie je možné dopĺňať olejmi, napríklad jojobovým alebo pupalkovým olejom v kombinácii s látkami s výrazne hydratačnými vlastnosťami ako je d-pantenol alebo kolagén. Oleje sa dajú kúpiť v obchodoch s bylinkami alebo eko obchodíkoch. Môžete ich hľadať aj na pultoch s aromaterapiou. Čo sa týka hydratačných látok, tie môžete nájsť v kozmetických prípravkoch určených na starostlivosť o suché vlasy. Takého produkty obsahujú v silnejších dávkach látky, ktoré dopĺňajú vlasom hydratáciu.
Lámavé a vysušené vlasy by ste si nemali umývať častejšie ako dvakrát do týždňa. Ihneď po umytí vlasov by ste si mali aplikovať kondicionéry a balzamy určené pre výrazne suché vlasy. Taktiež sa odporúča podstúpiť špeciálnu vlasovú kúru. Túto si vyrobíte aj doma, stačí len zmiešať olivový olej s vaječným žĺtkom a potom zmes rovnomerne naniesť na vlasy. Po tomto kroku si vlasy zabaľte do nejakého nepriedušného materiálu, ako je napríklad špeciálna čiapka alebo fóliové vrecko. Masku na vlasy nechajte pôsobiť 2-3 hodiny a potom ju opláchnite teplou vodou.
Farbenie a odfarbovanie vlasov počas tehotenstva
V prvom rade, používanie farieb na vlasy je počas prvého trimestra vyslovene zakázané. Amoniak, ktorý tieto farby obsahujú, sa môže dostať do krvného obehu a potom aj k placente. Hoci je toto riziko malé, aplikácia farieb na vlasy počas tehotenstva môže spôsobiť alergické reakcie aj tým ženám, ktoré nemali pri farbení vlasov nikdy žiadne problémy. Ak máte naliehavú potrebu si počas tehotenstva vlasy nafarbiť, je lepšie používať jemné šampóny, farbiace peny alebo hennu.
Trvalá počas tehotenstva
Trvalá ondulácia je ďalším ošetrením, ktoré nie je považované za bezpečné pre tehotné ženy. Niekoľkohodinová inhalácia výparov, ktoré vznikajú po aplikácii prípravkov pri trvalej, môže spôsobiť závrate, nevoľnosť a stratu vedomia. Navyše, je vysoko pravdepodobné, že vlasy tehotnej ženy nepríjmu trvalú kvôli hormonálnym zmenám, ktoré sa v jej tele dejú. V tomto prípade skutočný efekt sa môže líšiť od toho požadovaného.
Lupiny počas tehotenstva
Druhý trimester je obdobím, kedy sa stav vlasov zlepšuje. To znamená, že vlasy sa stávajú silnejšími a získajú naspäť svoj stratený lesk. Bohužiaľ, môže sa objaviť nový problém – lupiny. Netreba nečinne čakať, kým sa lupiny samy vyparia, lebo to môže zvýšiť riziko zápalu folikulov, čo spôsobí podráždenie vlasovej pokožky. V boji proti lupinám existuje niekoľko spojencov – látok, ktoré považujeme za nápomocné: kozmetický parafín, extrakt z čiernej repy a žihľavové oplachy. Ďalším dobrým nápadom, ktorý uľahčuje odstránenie lupín, je aplikácia domácej masky na vlasy vyrobenej z ricínového oleja, vaječného žĺtka a niekoľkých kvapiek citrónovej šťavy. Navyše je odporúčané používať bežne dostupné šampóny a kondicionéry proti lupinám, hlavne tie, ktoré obsahujú prírodné látky.
Vypadávanie vlasov počas tehotenstva
Častým problémom, ktorému musia novopečené mamičky čeliť, je nekontrolovateľné vypadávanie vlasov. Približne okolo tretieho mesiaca po pôrode začne vysoká hladina estrogénu v tele ženy rapídne klesať. V dôsledku toho začnú vlasy rednúť. Našťastie, nie je dôvod na obavy – toto štádium uplynie pomerne rýchlo. U žien, ktoré nedojčia sa tento problém zlepší už po približne 6-9 mesiacoch. Samozrejme, že ženy, ktoré svoje deti dojčia, si musia počkať trochu dlhšie, kým spozorujú opätovný rast vlasov. Kvôli dojčeniu je prolaktín v ich tele stále prítomný. Je to hormón, ktorý pri vysokých hladinách spôsobuje nadmerné vypadávanie vlasov.
Pridaj komentár