Ako ovplyvňuje opaľovanie kožu?

Mierne opaľovanie je dlhoročným zvykom od doby staroveku, keď európski obyvatelia provádzali od­borné úpravy svojej pokožky, aby bola viditeľnejšia pred slnkom a účinnejšia. Nie je divu, že chodenie na slnko je stále veľmi populárne, a to ako vo forme turistiky, tak aj ako vyhľadávané liečebné postupy. Ignorovanie reálnych potenciálnych nevýhod opaľovania však hrozí vážne následky, preto sa treba oboznámiť s ich rizikami.

Slnko je skutočne veľmi silným prírodným zdrojom, ktorý ostreľuje Zem nielen ultrafialovým žiarením, ale aj väčšinou svetelného spektra. Ak sa však nesprávne vystavíte slnečnému žiareniu, môže to človeku poškodiť zdravie.
Keď je vystavený dlhodobému vystaveniu slnka, pokožka stráca trvale pigmentáciu, čo môže viesť k vzniku ochlpenia. Spôsobí to slnečné škvrny, spleť krevných ciev a dokonca aj mŕtvu kožu.

Čo sa týka kratších ex­pozícií, typickou dôsledkou je, že koža je popálená. Príznaky popáleniny závisia od toho, koľko a ako dlho sme boli vystavení slnku. V najhoršom je možné vyvinúť popáleniny prvého stupňa, ktoré môžu spôsobiť začervenanie, svrbenie a bolesť. Ale je dôležité mať na pamäti, že u niektorých ľudí môžu tieto príznaky znamenať prejav ochorenia, ako je napríklad lupienka, mykóza a dokonca alergická reakcia.

V najhorších prípadoch môže byť pretrvávajúce vystavovanie ultrafialovému žiareniu nebezpečné a môže spôsobiť ochorenia ako sú rakovina kože alebo poškodenie očí.

Výhody opaľovania

Vidíte vy sami: slnečné lúče môžu mať aj výhody. Malá dávka slnečného žiarenia má priaznivú účinky na naše zdravie a jeho nedostatok môže spôsobiť niektoré nežiaduce zmeny. Tu je niekoľko z nich.

Slnečné žiarenie je dôležité pre produkciu vitamínu D. Neustále udržiavanie stálej hladiny tohto vitamínu znižuje riziko oného veľa civilizačných (liečebne nesprávny stav) ochorení ako je osteoporóza, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, diabetes a obezita. Slnečné žiarenie tiež znižuje hladinu stresu, pomáha nám uvoľňovať účinne hormón endorfínu, ktorý je zodpovedný za pocit pohody.

Opálenie môže tiež pomôcť chrániť vašu pokožku pred slnkom. Napríklad pigmentácia kože môže zabrániť silnejším slnečným škodám, pretože umožňuje koži odraziť niektoré ​​z ultra­fialových lúčov. Farebná pigmentácia sa objaví, keď prejde vystavenie slnku, takže koža je schopná absorbovať menej žiadneho žiarenia. To znižuje riziko popálenia, spálenia kĺbov a popáleniny druhého stupňa.

Nevýhody opaľovania

Ako sme už uviedli, opaľovanie môže byť veľmi nebezpečné, ak je vykonané nesprávne. Je veľmi dôležité poznať to, čo je nesprávne a na čo si dať pozor.

Počas dlhodobej expozície slnku je potrebné chrániť pokožku pred poškodením ochranným faktorom. Faktor SPF (z anglického sun protection factor) sa používa na špecifikovanie pre tento účel. Ochranný faktor sa používa ako percento. SPF 15 liek bude zabrániť pokožke, aby bola exponovaná až do 93% Ultrafialoveho žiarenia. Odporúča sa používanie vyšších faktorov SPF, s hodnotou 30 a ešte viac. Použitie nižších hodnôt môže skutočne viesť k ďalším poškodeniam kože, pretože bude menej chrániť proti ultra­fialovému žiareniu.

Okrem toho, že je dôležité chrániť pokožku proti slnku a všetkému spojenému s ním, je tiež potrebné premyslieť opaľovací nástroj. Opaľovacie lôžka a krémy nie sú bez rizika pre pokožku. Opaľovací lôžky môžu poškodiť pokožku, najmä ak sú vystavené prílišnému počtu UV ­lúčom. Alebo opaľovacie krémy obsahujú chemikálie