V starostlivosti o vlasy a pokožku hlavy je dôležitá rovnováha. Ak si chcete udržať pramene vlasov zdravé a závideniahodné, potrebujete emolienciá, humektanty a proteíny v hotových vlasových prípravkoch alebo vo forme prírodných ingrediencií. Pozrite sa na to, aké látky vašim vlasom chýbajú a ako ich doplniť.

EMOLIENCIÁ (ZMÄKČOVADLÁ) NA OCHRANU VLASOV

Emolienciá sú zložky, ktoré zmäkčujú a hydratujú suché vlasy alebo podráždenú pokožku. Sú to najmä oleje a iné tuky, ktoré zlepšujú schopnosť vlasov uzamykať vo vnútri vodu. Krepovité a neskrotné vlasy sú dôsledkom nedostatku emoliencií. Tieto látky sa nachádzajú v maskách na vlasy, kondicionéroch a ochranných produktoch na rozštiepené končeky vlasov. Medzi emolienciá patrí aj arganový olej, olivový olej, minerálne oleje, bambucké masko, jojobový olej a silikóny.

Pamätajte, že…

Silikóny sú druhom emoliencií. Rozdeľujeme ich na silikóny rozpustné vo vode, silikóny zmývateľné jemnými SLS šampónmi alebo čistiacimi prípravkami a silikóny, ktoré sa vyparujú. V poslednom prípade vám stačí kondicionér, ktorý dodáva extra ošetrenie vlasom a pokožke hlavy.

HUMEKTANTY (ZVLHČOVADLÁ) NA HYDRATÁCIU VLASOV

Humektanty sú látky, ktoré udržujú vlhkosť vo vlase. Ak sú vaše vlasy suché a lámavé, dávka humektantov vám určite príde vhod. Pri používaní prípravkov bohatých na humektanty buďte opatrné, pretože vo vlhkom prostredí môžu spôsobiť zvlnenie a zdrsnenie vlasov. Glycerol, med, pantenol, aloe, gél z ľanových semienok, urea a kyselina hyalurónová patria do skupiny humektantov.

Pamätajte, že…

Použitie humektantov závisí od vlhkosti a teploty vzduchu. Vlhký vzduch sa dostáva dovnútra vlasu a spôsobuje jeho vysušenie. Na druhej strane, keď je vzduch suchý, humektanty vyťahujú vodu von z vlasov. Výsledok? Suché vlasy. Ak chcete mať vlasy dlhodobo hydratované, používajte humektanty spolu s emolienciami.

PROTEÍNY NA REKONŠTRUKCIU VLASOV

Proteíny sú inými slovami aminokyseliny. Nachádzajú sa v kozmetike, aj vo vlasoch a sú zodpovedné za opravu vlasu a vyhladenie jeho štruktúry. Vlasy, ktorým chýbajú proteíny, sú tenké a náročné na styling. Prípravky s vysokým obsahom proteínov sa vám zídu, ak ste nedávno podstúpili nejaké procedúry s použitím tepla. Pri nadmernej aplikácii proteínov sa však vaše vlasy stanú lámavými a krehkými. Proteíny delíme na:

  • proteíny s vysokou molekulovou hmotnosťou: pšenica, mlieko, hodváb, ovsené vločky, kukurica, sója, elastín, kolagén, vaječný žĺtok;
  • hydrolyzované proteíny (najmenšie molekuly rozdelených proteínov): pšenica, keratín, mlieko, kazeín, hodváb, elastín, kolagén;
  • aminokyseliny: L-cysteín, arginín.

Pamätajte, že…

Na vlasy s vysokou pórovitosťou nesmiete aplikovať príliš veľa proteínov, pretože  sa vlasy extrémne vysušia a začnú sa krepovatieť. Proteínové šampóny nemajú význam, pretože proteíny – aby mohli fungovať – potrebujú pôsobiť na vlasoch okolo 30 minút. Maska na vlasy je v tomto prípade lepší nápad. Ak nechcete, aby vaše vlasy boli extrémne suché, nadmerne zaťažené proteínmi, vždy ich aplikujte spolu s humektantmi.

AKO POUŽÍVAŤ EMOLIENCIÁ, HUMEKTANTY A PROTEÍNY?

Pozrite sa na niekoľko kombinácií použitia prípravkov s obsahom emoliencií, humektantov a proteínov. Ošetrovanie vašich vlasov pomocou týchto látok môže vyzerať nasledovne. Najprv si namočte vlasy vodou, aplikujte proteínovú masku a po uplynutí potrebného času uvedeného na letáku, vlasy opláchnite. Ďalej, aplikujte masku s humektantom a emolienciom a po jej opláchnutí použite silikónové sérum.

Tu je ďalší trik. Navlhčite si vlasy a naneste masku s humektantom. Po uplynutí času uvedeného na letáku si vlasy dôkladne umyte a aplikujte proteínovú masku. Po opláchnutí vlasov použite masku s emolienciom alebo silikónové sérum.

Existuje aj ďalší spôsob, ako vyživiť vlasy a dodať im perfektné množstvo týchto troch látok. Začína sa aplikáciou oleja na vlasy a jeho opláchnutím alebo umytím vlasov. V ďalšom kroku sa použije proteínová maska – po uplynutí času stanoveného výrobcom ju opláchnite. Nakoniec, použite masku s humektantom alebo emolienciom; silikónové sérum je taktiež vhodné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *