Čo vaše vlasy nemajú radi? Stavím sa, že hneď vám napadlo niekoľko myšlienok. Žehlička na vlasy patrí medzi prvé – jej extrémne horúce platne vaše vlasy ľahko spália a narušia ich vnútorné disulfidové väzby. Ďalšie? Slnko – samozrejme, je to osudový nepriateľ mladosti. Avšak ste si vedomé množstva ďalších denných hriechov, s ktorými vaše vlasy musia bojovať?
Čo NErobiť pri starostlivosti o vaše vlasy?
Vlasy nemajú radi:
1. Teplo
A tým nemyslíme len žehličku. Jej deštruktívna sila je evidentná (žiadny vlas z dlhodobého hľadiska nevydrží extrémne teploty). Aj taký obyčajný a ‘nevinný’ fén dokáže poškodiť vlasy a pokožku hlavy v rovnakom rozsahu. Optimálna teplota je okolo 40 stupňov Celzia. Čím je teplota vyššia, tým je poškodenie väčšie.
2. Mechanické poškodenie
Pri mechanickom namáhaní sa vlasy stanú slabšími, vypadávajú alebo sa lámu; ich štruktúra sa postupne zhoršuje. Najčastejším hriechom v starostlivosti o vlasy, ktorý vedie k ich mechanickému poškodeniu, je silné drhnutie mokrých vlasoch uterákom pri sušení vlasov. Mokré vlasy sú náchylnejšie na poškodenie, preto uterák len jemne priložte k vlasom a stláčaním odstránite nadbytok vody. Spánok s mokrými vlasmi vedie k rovnakému (zlému) výsledku. Počas spánku sa často hádžeme a otáčame, vlasy sa nám trú o vankúš – takto si ľahko poškodíte vlasovú štruktúru.
3. Zle zvolené vlasové produkty
Veľký vplyv na to, ako vyzerajú naše vlasy majú prípravky, ktoré používame na umývanie a ošetrovanie vlasov. Namiesto požadovaného účinku majú mnohé prípravky katastrofálny dopad na naše vlasy – je to spôsobené tým, že máme nesprávne diagnostikovaný stav a typ vlasov. Aby sme zistili, čo naše vlasy potrebujú v každodennej starostlivosti – je vhodné sa naučiť niečo o pórovitosti vlasov, a to o vzhľade, stave, štruktúre a potrebách vlasov. Na internete nájdete mnoho testov na pórovitosť vlasov – stačí vám len odpovedať na niekoľko otázok týkajúcich sa vašej dennej starostlivosti o vlasy a vzhľadu vašich vlasov a zistíte, akú majú pórovitosť a štruktúru a budete teda vedieť, aký prípravok sa najlepšie hodí na starostlivosť. Týmto spôsobom sa vyhnete napr. nadmernému používaniu proteínov a nánosov keratínu, ktoré spôsobujú lámavosť vlasov, ich rednutie a zastavenie ich rastu.
4. Slnko
Každý dobre vie, že UV radiácia spôsobuje mnoho závažných kožných foriem rakoviny. Nielen vaša pokožka však potrebuje ochranu. Ani vaše vlasy nemajú radi slnko, pretože intenzívne slnečné žiarenie odoberá vlasom melanín, silne ich dehydratuje a zvyšuje pórovitosť, oslabuje vlasové korienky a dráždi pokožku hlavy. Ak sa chcete vyvarovať poškodeným vlasom kvôli slnku – používajte klobúk alebo prírodné vlasové oleje – tie obsahujú UV filtre, ktoré poskytujú ochranu pred škodlivým žiarením.
5. Chemické ošetrenie
Odfarbovanie, vyrovnávanie vlasov, trvalá ondulácia – tieto ošetrenia sú určené na pozdvihnutie vašej krásy, ale myslite na to, že všetko treba robiť s mierou a svojim vlasom po týchto procedúrach doprajte následnú starostlivosť, aby neboli extrémne poškodené. Najlepšou skrášľujúcou procedúrou, ktorú si môžete zvoliť, je používanie vhodnej olejovej vlasovej kúry.
6. Silikóny, parabény a SLS
Umelé komedogénne zložky v šampónoch a kondicionéroch zlepšujú vzhľad vlasov len na chvíľu (je možné, že vlasy budú lesklé a hladké), ale po určitom čase sa vaše vlasy vysušia a kontroverzné ingrediencie sa nahromadia na vlasových korienkoch. Parabény, silikóny a ropné deriváty sú tiež zodpovedné za zlý stav vašej vlasovej pokožky. Pri nákupe šampóna alebo kondicionéra – si pozrite, aké majú zloženie a či sú všetky zložky v poriadku, bez škodlivých látok.
7. Vlasové stylingové prípravky
Vlasový styling má aj svoje temné stránky. Všetky druhy vôd, stylingových krémov, gélov a sprejov sa na vlasoch usadzujú a zhoršujú ich kvalitu. Často obsahujú škodlivé a vysušujúce alkoholy a iné syntetické látky, ktoré zanechávajú vlasy zničené. Preto aplikujte vlasové spreje a pasty len pri špečiálnych príležitostiach – dôležité udalosti, nočné párty, dovolenky. Počas dňa nechajte vlasy, aby si oddýchli od chémie.
8. Fajčenie cigariet
Okrem extrémne škodlivého vplyvu na zdravie, cigarety alebo aby sme boli presnejší – zložky obsiahnuté v cigaretách – zhoršujú stav pokožky a vlasov. Oslabujú vlasové korienky, ničia vnútornú štruktúru vlasu, zhoršujú jeho vzhľad. Cigaretový dym sa dostáva dovnútra vlasu a ten ochorie; jeho schopnosť vstrebávať živiny zo šampónov a kondicionérov slabne. Fajčiari sa často sťažujú na spomalený rast vlasov a ich intenzívnejšie vypadávanie.
9. Stres
Dlhodobý a chronický stres neprospieva vašej nálade a ani stavu vašich vlasov a pokožky. Zaneprázdnení ľudia s rýchlym spôsobom života sa sťažujú na rôzne kožné problémy, vypadávanie vlasov a ich spomalený rast. Aby to bolo ešte horšie, stres nám pomáha ‘schytať’ vrásky rýchlejšie. Ak sa často cítite nervózne a rozrušene – skúste si nájsť formu relaxácie, ktorá vám dovolí aspoň trošku ukľudniť nervy. Joga, meditácia, dlhé prechádzky, teplý kúpeľ alebo aromaterapia? Snažte sa každý deň nájsť aspoň chvíľu na relaxáciu a pamätajte na kvalitný nočný spánok. Vaše vlasy a pokožka sa vám určite odvďačia.
10. Zlá strava
Čo jeme – živiny, ktoré dodávame nášmu telu – má priamy vplyv na to, ako naše vlasy a pokožky vyzerá. Uistite sa, že vaša strava je vyvážená a plná vitamínov a minerálov. Snažte sa obmedziť cigarety, alkohol a spracované jedlá a uvidíte rýchle zlepšenie výzoru vašich vlasov.
Pridaj komentár